Inlägg

3 följare Följ
1
Avatar

Pensionärsrabatt!

Om man lägger ner sitt bolag, t.ex. för att pensionera sig, så behöver man ju i alla fall ha kvar bokföringen. Jag skulle vilja att det fanns en annan prisnivå för ett sådant abonnemang. 

Lennart Gidlöf Besvarat

Officiell kommentar

Avatar

I dagsläget har vi inte tänkt oss någon sådan variant. När man avslutar sitt abonnemang så vill vi att man tar ut varje år som SIE-fil och rapporter och dylikt i pdf-format och ombesörjer själv att spara.

Tycker tanken är god och tar det helt klart vidare här hos oss. 

Tobias E
Kommentarsåtgärder Permanent länk

Du måste logga in om du vill lämna en kommentar.

9 kommentarer

1
Avatar

Men det (ta ut SIE-feler) vill inte vi som sanna SpeedLedger-förspråkare. Då tappar man ju en av de stora fördelarna med er e-bokf., att man slipper hålla på med " SIE-fil och rapporter och dylikt i pdf-format". Det rör sig ju om småkostnader för ert minne, kanske max 4 Mbyte för 10 år och kund, för att behålla era kunders data. På iCloud kostar 45 Mbyte 9 kr/mån, dvs kostnaden för er per kund och år svarar mot något i storleksordningen ett öre (9kr/mån*12mån/år / 45000Mbyte*2Mbyte=0,0096kr). Inte ens lönt för er att ta betalt för och vi som kunder kan njuta att fördelen med SpeedLedgers e-bokföring hela vår pensionstid.

 

 

Permanently deleted user 1 röst
Kommentarsåtgärder Permanent länk
0
Avatar

Ja, förstår ditt argument till viss del, samtidigt skulle jag om jag avslutar min e-bokföring tycka det vara skönt att ha tillgång till min data vid sidan av inlogget på SpeedLedger.

Men som sagt, tar det vidare hos oss, så får vi se var det landar. 

Tobias E 0 röster
Kommentarsåtgärder Permanent länk
1
Avatar

Jo, men det kan man ju ändå ha om man vill. Finessen med Er e-bokföring är att man inte behöver "säkra" sina data. Det gör ju ni.

Permanently deleted user 1 röst
Kommentarsåtgärder Permanent länk
0
Avatar

I en "Pensionärslösning" skulle jag dock vilja ha en inloggning som inte kräver att man går via någon bank (det finns kanske redan) eftersom man kanske inte har kvar något bankonto när bolaget är nedlagt.

Lennart Gidlöf 0 röster
Kommentarsåtgärder Permanent länk
0
Avatar

Det finns väl mer än rena lagringskostnader men man kan kanske få ett års "gratis" lagring per år man varit kund. Det skulle öka kundlojaliteten! Och har man inte varit kund nog länge kan man betala 200 kr per tillkommande år. 10 år skulle då kosta 2000 kr vilket man betalar inför nedläggningen av bolaget.

 

Lennart Gidlöf 0 röster
Kommentarsåtgärder Permanent länk
0
Avatar

De som inte kör med Swedbank loggar ju in via speedledger.se, problemet är i den aspekten de som kör Swedbank och då inte har kvar någon inlogg till banken... precis som du är inne på. 

Ett alternativ kanske skulle vara en enklare massexport, då finns datan visserligen inte hos oss, men vi kanske kan bygga en "exportera allt till en fil"-lösning som då skulle göra det lättare att spara undan sin data på valfri gratislagringstjänst, t.ex. Dropbox el. Google Drive. 

Tobias E 0 röster
Kommentarsåtgärder Permanent länk
0
Avatar

Fråga: Finns det en guide som man kan ta hjälp av när man ska avsluta sitt abonnemang? Det är inte aktuellt just nu men det borde finnas en sådan. :-)

Lennart Gidlöf 0 röster
Kommentarsåtgärder Permanent länk