I Artikelregistret lägger du in de produkter eller tjänster som du säljer. När du skapar en ny faktura kan du välja att spara artiklar som inte finns sedan tidigare till registret. På så sätt bygger du upp ditt artikelregister efter hand du fakturerar.
Artikelregistret är indelat i Artikelkod, Artikelbenämning och À-pris. Du kan klicka på kolumnrubriken för att sortera listan och det finns även en sökruta där du kan söka på kod eller namn.
Ny artikel
Klicka på + Ny Artikel
Välj Arikel för att skapa en artikel med pris.
I Artikelkod fyller du i den kod du vill att din artikel ska ha (frivilligt).
Fyll i Typ, Benämning, Á-pris och moms (om du är momspliktig). Du kan välja om det angivna priset är exklusive eller inklusive moms. I Artikelkod fyller du i den kod du vill att din artikel ska ha (frivilligt).
En nyhet är att du kan välja enhet för artikeln, dock kommer enhet enbart visas på fakturor som skapats i Skapa faktura Beta.
Fyll även i det Bokföringskonto artikeln avser. Det är det bokföringskontot som artikeln kommer bokföras på när du matchar kundfakturan.
Fälten för husarbete används enbart av de som fakturerar ROT, RUT eller Grön Teknik.
Observera att pris är obligatoriskt för artiklar. Om du vill skapa en artikel där artikeln har varierande pris från gång till gång så kan du ange 0.00 i Á-pris fältet och lägga in riset när du skapar kundfakturan.
För att skapa en artikel som avser enbart text väljer du "Textrad".
I Artikelkod fyller du i den kod du vill att din artikel ska ha (frivilligt).
Fyll i texten i fältet Benämning och bekräfta med Spara.
Det är möjligt att skapa textrader med radbryt, Dock är det enbart fakturor skapade i Skapa faktura Beta som kan hantera radryt på PDFn.
Ändra artikel
Om du vill ändra en artikel klickar du på artikelraden eller de tre punkterna till höger på raden och välj Redigera.
Exportera artikelregister
För att exportera artikelregistret klickar du på knappen Exportera högst upp. Artikelregistret sparas då ner som en .csv-fil i dina hämtade filer.
Importera artikelregister
Du kan importera artikelregister i excelformat (CSV) till e-bokföringen.
Kommentarer